Portál technické podpory

Pokud zde nenajdete to, co jste hledali, neváhejte nás kontaktovat.
Potřebné informace pro vás rádi doplníme.

Skriptovací/programovací jazyk PHP

Programovací jazyk PHP se vyvíjí již od roku 1994, kdy byl primárně vyvinut pro osobní domácí stránky. Odtud také jeho název - Personal Home Page. PHP se dále vyvíjelo a stále vyvíjí. V této části nápovědy najdete několik základních informací k tomuto jazyku a také odkazy na další zdroje informací pro ty z Vás, kteří se chcete dozvědět více.

Co PHP umožnuje?

PHP "PHP: Hypertext Preprocessor" je velice rozšířený Open Source skriptovací jazyk pro tvorbu webu. Umožňuje relativně snadné programování aplikací na straně serveru. To znamená, že prohlížeč pošle serveru zprávu, aby vyhodnotil stránku a vrátil ji. Server pak stránku vrátí zpátky stejně jako by vracel statickou stránku v html. Syntaxe jazyka je velice podobná jazykům jako jsou C, Java nebo Pearl. PHP je objektově orientovaný jazyk, obzvláště v poslední verzi 5, ale není podmínkou psát objektově.

Ve spojení skriptovacího jazyka PHP a databázového systému MySQL tak vzniká mocný nástroj pro tvorbu složitých, přesto však velmi výkonných a stabilních internetových prezentací či aplikací.

Domovská stránka projektu PHP: http://www.php.net

Za jakých okolností je možno používat PHP?

Na serverech naší společnosti je PHP možno provozovat za předpokladu, že jste si nechali pro svou doménu zřídit některou variantu webhostingu, která umožňuje spouštění PHP skriptů. Vhodnou volbou je výběr jedné z našich linuxových variant, které podporuje i MySQL databáze, jelikož většina programátorů internetových aplikací v PHP se stejně dříve nebo později bez MySQL databáze neobejde.

Některé základní informace o programování v PHP můžete najít např. zde.

Verzování PHP a nastavení direktiv

V rámci svého webhostingu máte možnost měnit verzi PHP přes své centrum administrace. Bližší informace o verzování PHP naleznete v této části nápovědy - https://napoveda.czechia.com/clanek/zmena-verze-php-258/

Na webovém serveru pak lze nastavovat také určité PHP direktivy, které jsou omezeny vaší zakoupenou variantou. Co jsou PHP direktivy se dozvíze zde - https://napoveda.czechia.com/clanek/konfigurace-php-direktiv/