Portál technické podpory

Pokud zde nenajdete to, co jste hledali, neváhejte nás kontaktovat.
Potřebné informace pro vás rádi doplníme.

PTR - reverzní záznam

Abychom lépe pochopili PTR záznam, seznámíme se nejdříve s běžným A záznamem, který překládá lépe zapamatovatelné názvy domén na IP adresy.

  • V běžném případě máte jako návštěvník stránek dotaz ve směru doména -> IP adresa. Zadáte-li do prohlížeče https://www.czechia.com, systém DNS zjistí, že stránky fyzicky fungují na serveru s IP adresou 217.198.122.64. Celý tento proces zajišťujete skrze správce domény, konkrétně správce DNS serverů.
  • Reverzní, neboli PTR záznam je speciální záznam, který zajišťuje překlad IP adresa -> doména. Jde tedy o obrácený (reverzní) proces než u A záznamu v DNS. Systém kontrolujete, zda zadaná IP adresu odpovídá názvu domény. Tento proces zajišťuje správce IP adresy. Což je ten, kdo vám IP adresu nebo jednodušeji připojení k internetu zajišťuje.

Pokud využíváte naše služby CZECHIA.COM, reverzní záznam je nastaven automaticky.

Proč mít/nemít PTR záznam?

Důvodem, proč se vlastně reverzní záznamy používají, je primárně autorizace nejčastěji v rámci e-mailové komunikace. Některé poštovní servery totiž porovnávají odesílatele právě podle reverzního záznamu IP adresy, ze které jsou zprávy posílány. Mail servery přijímající poštu dnes sledují, jestli oba záznamy souhlasí. Tedy zda doménové jméno míří na IP adresu, ze které zase reverzní záznam míří zpět na stejnou doménu.

Je to základní ochrana proti spamu, majitel tím vlastně dokazuje, že má pod kontrolou záznamy v obou směrech a nejde jen o napadený stroj, který „spamuje“ a odesílá nevyžádanou poštu.

Nastavení

Nastavit je vždy možné jen jeden PTR záznam na IP adresu. Musíte si tedy vybrat, jak se váš server bude skutečně jmenovat. Není možné dát na jednu adresu více doménových jmen.

V reverzním záznamu je uvedené jméno serveru, ne domény spravované serverem. Např: relay.zoner.com. Nezapomeňte nastavit pro IPv4 i IPv6 adresu. To je důležité, protože řada poštovních serverů (včetně Gmailu) využívá protokol IPv6 a i u něj musí být vše v pořádku.

Toto nastavení nemá žádný vliv na e-mailové adresy nebo na domény pro příjem pošty. Vazba mezi doménou a mail serverem se provádí v DNS pomocí takzvaného MX záznamu. Ten určuje, na jaký server se má pro dané doménové jméno posílat pošta.

Žádost o nastavení PTR záznamu

V případě bližších dotazů, či žádosti o nastavení PTR záznamu, se na nás obraťte na naši školenou technickou podporu za pomocí autorizovaného dotazu.