Nápověda CZECHIA.COM

Zákaznická a technická podpora 24/7

Zřizování a správa FTP účtů

FTP účet primárně slouží ke kontrolovanému přístupu do FTP prostoru webu, je tedy vhodný pro přehlednost při vývoji webových stránek, popřípadě k manipulaci práv a přístupů pro vývojáře.

Zřizování a správa FTP účtů se nachází v detailu Vaší domény. Nejdřív si tedy zvolíte příslušnou doménu kliknutím na její název buď ji najdete na kartě Seznam služeb, nebo můžete zadat její název do vyhledávacího pole v horní části obrazovky:

Na detailu domény, kde to budete nastavovat, si otevřete záložku FTP. Tam naleznete kromě seznamu FTP účtů také celkovou kvótu domény a aktuální stav jejího zaplnění. 

Ve chvíli, kdy bude objem dat na FTP dosahovat nad 90 % celkové kvóty, budete upozorněni v boxu na Upozornění (viz první snímek). Jakmile bude Váš FTP účet plný, nebude již možné dále nahrávat soubory.

Vytvoření nového FTP účtu

Pod seznamem FTP účtů je odkaz Nový FTP účet. Po kliknutí na něj je zapotřebí vyplnit následující údaje:

 

Název účtu

Při vytváření nového FTP účtu je důležité vědět, že Vámi zvolenému uživatelskému jménu bude přidán prefix dle domény, na které je nový uživatel FTP přidáván. Pro přihlášení je tedy nutné používat celé jméno včetně tohoto prefixu. Název FTP účtu nesmí obsahovat mezery ani diakritiku.

Heslo

Zde zadáte heslo k Vašemu účtu můžete si ponechat automaticky vygenerované, případně tam ručně zadat nebo zkopírovat z textového souboru heslo, jaké si přjete. Hesla doporučujeme přepisovat ručně, nebo kopírovat z jednoduchého textového editoru jako Poznámkový blok, abyste omylem nezkopírovali také mezery, odřádkování či tabulátory.

Kořenový adresář

K dispozici jsou dva hlavní kořenové adresáře:
  • public_html (Linux) / wwwroot (Windows)  slouží jako hlavní složka Vaší prezentace
  • data — slouží pro ukládání záloh či souborů, které nemají být přístupné z webu

Relativní adresář

Pokud chcete, aby měl tento FTP účet přístup pouze do některého konkrétního adresáře uvnitř kořenového adresáře, zde uvedete název tohoto adresáře. Například když budete potřebovat uživatele, který bude mít přístup pouze do adresáře /public_html/upload, do pole Relativní adresář u něj uvedete název toho adresáře v tomto případě upload. Musí se jednat o již existující adresář. Potom bude mít tento FTP účet přístup pouze do toho konkrétního adresáře a jeho podadresářů.

Úpravy a nastavení FTP účtů

Změna hesla

Pod tímto symbolem si můžete změnit přístupové heslo k Vašemu FTP účtu. Hesla je nejlepší buď přepisovat ručně, nebo kopírovat z jednoduchého textového editoru jako Poznámkový blok, abyste omylem nezkopírovali také mezery, odřádkování či tabulátory.

Odemykání/Zamykání přístupu

Tímto tlačítkem lze vzdáleně zablokovat či následně odblokovat přístup na FTP přes přístupové údaje na stejném řádku. Vhodné při kontrolování přístupu pro externí vývojáře webové prezentace, či zkrátka obecně pro bezpečnost přístupu.