Nápověda CZECHIA.COM

Zákaznická a technická podpora 24/7

Wordpress a SEO


Google mě nevidí. Jak svůj web dostanu do výsledků?

Určitě znáte kultovní větu: „Otevřel si hospodu, ale chodili mu tam lidi.“ Na internetu to nicméně funguje opačně – uděláte si web, ale nikdo na něj nechodí. Proč? Protože jej nenajdou.

Pokud je váš web nový, tak nejspíš zjistíte, že v Google výsledcích není vidět, nebo je až někde vzadu. Nebuďte zklamaní – je to normální stav a určitě to není důvod vzdát se tvorby webu ani svého snu.

Jak přidat web do Googlu

Nejlepší možností je použít bezplatný nástroj Google Search Console, který obecně slouží k:

  • přidání a ověření vlastnictví webu
  • kontrole návštěvnosti a stavu indexace
  • hlášení problémů s webem a jejich opravám.

Prvním krokem je přidání vaší služby do nástroje. Musíte ověřit, že web je skutečně váš – nejčastěji vložením DNS záznamu do DNS zóny vaší domény. S tím vám naše podpora ráda pomůže. Stačí pouze zaslat zadání se záznamy, které potřebujete nastavit.

Po ověření domény si Google zařadí váš web do fronty a do několika dnů indexaci zpracuje. Mějte trpělivost – bez indexace se web ve vyhledávání neobjeví. Jakmile bude Google u vašem webu vědět, tak můžete začít se SEO.

Co je to SEO?

SEO (Search Engine Optimization) je soubor technik a strategií, které mají za cíl zlepšit viditelnost a pořadí webových stránek ve výsledcích vyhledávačů, jako je Google. To zahrnuje optimalizaci obsahu, struktury webu, rychlosti načítání a dalších faktorů, které ovlivňují hodnocení stránek.

Pro web je nejdůležitější a nejzákladnější nastavení Meta Title a Description webu. Title se nastavuje v poli Popis webu v základním nastavení WordPressu; tam dejte název webu. Meta Description nelze přes uživatelské rozhraní nastavit, proto doporučujeme to udělat pomocí pluginu Yoast nebo Rank Math. Meta Title a Description pak budete nastavovat i pro každou novou stránku. To je naprostý SEO základ.

Jako majitel webu a jeho tvůrce se budete starat zejména o to, co je na stránce - tedy on-page SEO faktory. Zcela nejdůležitější je kvalitní obsah, ale důležitá je i forma. Například aby měl text nadpisy a nějakou strukturu, vhodné je provázat text odkazy na další stránky (interní odkazy). Když tvoříte stránky, vyplňujte title tagy a meta popisky, které WordPress umožňuje vyplnit. Pokud přidáváte do textu obrázky, tak jim vyplňujte popisy (title, alt).

SEO má i technické aspekty - důležité je, aby se web načítal rychle. O to se postaráme my, stejně jako o TLS certifikát a připojení přes HTTPS. 

O této problematice byly napsány tisíce knih a článků. SEO je velice široká disciplína a nicméně rozhodně nebuďte ve stresu z toho, že v této oblasti nemáte zkušenosti. Pro začátek se držte několika jednoduchých zásad:

  • Pište zajímavý obsah, který lidi zajímá; pište ho přirozeně.
  • Vyplňujte všechno, co ke stránce vyplnit lze. Nenechávejte pole pro tzv. meta data volné.
  • Zkuste si vyměnit odkazy s ostatními weby, které se zabývají stejným tématem.

Pokud budete tohle dělat, tak je to až dost a výsledek se dostaví! Nebude to však hned.

Jak optimalizovat pro vyhledávače a vyšší umístění

Optimalizace pro vyhledávače je aktivita, kterou nemusíte za každou cenu dělat, pokud váš web neslouží ke komerčním účelům. Důležité je tvořit zajímavý obsah a vyplňovat vše, co ve WordPressu můžete (předchozí oddíl). Pak nebudete muset zpětně články opravovat.

Pokud si najdete dobré téma a budete v něm aktivní, vaši čtenáři si vás díky vyhledávači najdou. Můžete to podpořit sdílením na sociálních sítích.

Měření umístění webu pro klíčová slova a následná optimalizace se dělá většinou pro firemní weby a komerční služby. Pokud nejste s umístěním ve vyhledávači spokojení, doporučuji kontaktovat specialisty na tuto činnost.

Analytika a sledování návštěvnosti

Základní přehled o návštěvnosti webu získáte prostřednictvím Google Search Console, kterou jsme nastavili při zřízení WordPressu. Chcete-li sledování návštěvnosti posunout na další úroveň, doporučujeme přidat Google Analytics, které vám umožní zjistit:

  • kdo právě navštěvuje váš web
  • z jaké země pochází
  • odkud přišel (např. vyhledávač, odkaz, reklama)
  • jaký používá systém, zařízení či prohlížeč
  • jak dlouho zůstává a co si prohlíží.

Google Analytics doporučujeme vyzkoušet a seznámit se s jeho funkcemi. Pokud plánujete data využít pro dosažení konkrétních cílů (např. zvýšení návštěvnosti nebo konverzí), je vhodné obrátit se na specialisty – webová analytika je totiž velmi komplexní oblast.

Odborníci pro měření dění na webu používají Google Tag Manager – nástroj pro správu měřicích skriptů (tagů). Pomocí GTM můžete snadno nasazovat a spravovat různé sledovací nástroje na webu, odesílat data do tzv. datové vrstvy a odtud je předávat do dalších služeb (např. Google Analytics).